چرا بورس منفی شد / روند بورس چرا منفی شد؟

با توجه به منفی شدن روند بورس انتظار می رود اوراق سلف نفتی نرخ سود را افزایش دهد تا بتواند نقدینگی بیشتری جذب کند که این خودش ضربه ‌ای به بازار محسوب می‌شود، غیر از اینها ما شاهد خروج پول در نهادهای عمدتا دولتی مانند پتروشیمی و خودرویی بودیم. در سوی دیگر فروش سهام عدالت و آزادسازی مرحله دوم آن چشم‌انداز خروج پول دیگری را نشان می‌ دهد که مبلغش هم کم نیست و هیچ سیاست گذاری نظارتی از سوی دولت و نهادهای دولتی روی آن صورت نگرفته است. برای اطلاع از قیمت طلا و ارز امروز کافیست کلیک کنید.

چرا بورس منفی شد

از عواملی که منجر به منفی شدن بازار بورس می شود؟

  • خبر عرضه دارا دوم در شهریور ماه در ساعات ابتدایی بازگشایی بازار تاثیر‌گذار بود اما اخباری چون عدم رای اعتماد وزیر پیشنهادی صمت و اختلاف نظری که راجع به اوراق سلف نفتی وجود داشت تاثیر آن را خنثی کرد و بر ذهن سرمایه‌گذاران اثر منفی گذاشت. همچنین خبر فروش 30 درصد دوم سهام عدالت نیز جو بازار را متاثر کرد.
  • عدم اعتماد سرمایه گذاران نسبت به بازار با توجه به پخش اخبار کذب
  • عدم توسعه سخت افزاری بازار شامل اختلال در هسته معاملات به همراه ضعف خدمات دهی کارگزاری‌ ها

تا چه زمانی بورس منفی است؟

پیش‌بینی خاصی نمی‌ توان از روند بازار داشت اما معاملات امروز نشانی از بازگشت بازار ندارد. تا زمانی که بازار از سوی دولت حمایت نشود احتمالا این سیر نزولی ادامه‌دار خواهد بود. دولت می‌تواند با کاهش نرخ سود، افزایش منابع صندوق توسعه و بالا بردن سقف صندوق‌ها و هر ابزار کنترلی دیگری می‌تواند از بازار حمایت کند. 

 یکی از اصلی ترین اصول بازی دولت در بازار سرمایه در حالی که ادعای حمایت از آن را دارد انجام به موقع تعهدات است. تصمیمات یک شبه علاوه بر اینکه اعتماد سرمایه گذار را سلب می‌کند در جلب مجدد اعتماد تأثیر گذار بوده و زمان زیادی می‌گیرد.