اصلاح قیمت بورس از کی شروع می شود؟

فعالان بازار سرمایه معتقدند با توجه به اینکه بازار سرمایه طی هفته های اخیر روند پرشتابی را تجربه کرده است، اصلاح شاخص بورس باید هر چه سریعتر آغاز شود. هفته دوم تابستان به عنوان هفته ‌ای تاریخ‌ ساز برای بورس کشور به ثبت رسید و در این بازار در کنار شکسته شدن رکورد شاخص بورس، رکورد رشد روزانه معاملات بورس هم شکسته شد. شاخص بورس در بازار هفته گذشته در حالی در یک روز به رشد بیش از ٦٤ هزار واحدی دست پیدا کرد و کانال یک میلیون و ٥٠٠ هزار واحد را فتح کرد که کارشناسان از احتمال ادامه اصلاح بازار به دلیل نزدیک شدن به مقاومت کانال ١.٥ میلیون واحدی خبر داده بودند.

کارشناسان چنین رشدی را در بازار خطرناک می‌ دانند و معتقدند همیشه رشد پرشتاب و هیجانی شاخص بورس با اصلاح‌های قیمتی و زمانی چند روزه‌ای همراه بوده تا بتواند زمینه‌ساز صعود دوباره شاخص بورس شود.

از جمله اخبار هفته اخیر که از نگاه برخی بر روند شاخص بازار سهام تاثیر گذاشته، آغاز آزادسازی 30 درصد دوم سهام عدالت است. در این مورد هرچند هنوز سهامداران امکان فروش 30 درصد دوم سهام عدالت را ندارند اما به دلیل فشار احتمالی به بانک ‌ها و کارگزاری ‌ها برای فروش 30 درصد اول سهام عدالت، عرضه قابل توجهی در بورس صورت گرفته است.

اصلاح قیمت بورس

از جمله اینکه فروش ۷۵ میلیارد تومان سهام عدالت توسط کارگزاری بانک ملی در بورس طی یک روز انتقاداتی را به همراه داشت. به هر ترتیب ادامه این روند که به نظر می‌رسد محتمل باشد تهدیدی برای عملکرد بازار سهام در هفته آینده خواهد بود.

فعالان بازار سرمایه معتقدند با توجه به اینکه بازار سرمایه طی هفته های اخیر روند پرشتابی را تجربه کرده است، اصلاح شاخص بورس باید هر چه سریعتر آغاز شود. به گزارش سایت های خبری، بررسی ها نشان می دهد که شاخص بازار سرمایه روند صعودی چشمگیری داشته است و همین موضوع نیاز به اصلاح را در این بازار افزایش می دهد، البته با توجه به اقبال فعالان بازار نسبت به سرمایه ‌گذاری در بورس و حجم ورود نقدینگی، پیش بینی می شود که این اصلاح، همچون دفعات گذشته چندان جدی و شدید نباشد.

 توقف عرضه آبشاری سهام عدالت، خوش‌ بینی مسئولان بورس به آینده این بازار، تداوم عرضه پالایشی یکم، افزایش قیمت دلار و فولاد، انتشار دستورالعمل بازارگردانی سهام، حذف سهمیه ارزی و توقف صف خرید دلار و همزمان با این اتفاق، آغاز کاهش قیمت خودرو هرکدام سیگنال‌ های مثبتی برای بازار سهام محسوب می‌شود.