ارز دیجیتال چیست ؟ چه انواعی دارد ؟

این روزها خیلی زیاد از ارزهای دیجیتالی بین مردم صحبت می ‌شود. اما با وجود شهرتی که پیدا کرده اند هنوز هم خیلی از افراد نمی دانند که منظور از ارز دیجیتال چیست و این ارزها دقیقا چه کاربردی در دنیای امروز دارند. ارزهای دیجیتالی در حقیقت ارزهایی هستند که با پروتکل ‌های رمزگذاری ‌شده طراحی می ‌شوند و هدف ‌شان کاهش تقلب و ممانعت از جعل و کلاه ‌برداری ارزی است.

سایت‌ های فارسی‌ زبان برای اشاره به ارزهای رمز نگاری‌ شده (Cryptocurrency) از نام‌ های زیر نیز استفاده می ‌کنند:

  • رمزارز
  • کریپتو کارنسی‌
  • ارز رمزی
  • ارز مجازی
  • ارز دیجیتال
  • ارز رمزپایه

ارز دیجیتال چیست

ارز دیجیتال یعنی چه؟

ارز دیجیتال یا رمز ارز (Cryptocurrency) شکل خاصی از پول دیجیتال است که بر پایه علم رمزنگاری ایجاد شده است. بیشتر ارزهای دیجیتال برای بهره ‌مند شدن از ویژگی‌های اساسی مانند غیرمتمرکز بودن، شفافیت و تغییرناپذیر بودن از بلاک چین استفاده می‌کنند.

رمز ارزها همانند ریال و دلار پول ‌هایی هستند که با سازوکار مختلفی ایجاد و توزیع می‌شوند. فرایند خلق برخی از این پول‌ها مانند بیت کوین با ماینینگ انجام می‌شود و برای تعدادی دیگر از آن‌ها، تمامی سکه‌ها از قبل به صورت استخراج شده در شبکه قرار می‌گیرند.

انواع ارز های دیجیتالی :

در حال حاضر حدود ۳,۵۰۴ ارز دیجیتال در ۳۱۳ صرافی بین‌المللی معامله می‌شوند که از این مقدار ۷۹۱ تای آن کوین و ۱,۳۸۷ تای آن توکن است. ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال هم‌اکنون حدود ۳۵۴ میلیارد دلار است که نسبت به روز گذشته ۳.۳۷ درصد افزایش یافته است. حجم معاملات این بازار طی ۲۴ ساعت گذشته ۶۲ میلیارد دلار بوده است و ارز دیجیتال مونرو بیشترین میزان خرید و فروش را به خود اختصاص می‌دهد. ارزهای دیجیتال بیت کوین، اتریوم و تتر، به عنوان سه ارز دیجیتال برتر بازار به ترتیب ۵۶.۱۳ درصد، ۱۲ درصد و ۴.۲ درصد از سهم بازار ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص می‌دهند. 

چرا ارز دیجیتال ها مهم هستند ؟

 درواقع سیر تکاملی ما به سوی یک جامعه‌ی بدون پول نقد تقریبا کامل است. همین الان هم به ندرت از پول نقد فیزیکی استفاده می‌کنیم و اصلا مهم نیست چه فکری می‌کنید، پول فقط وسیله‌ای برای دادوستد است. بنابراین، هر وقت چیز کارامدتری به جای آن بیاید منسوخ می‌شود. پول در حال حاضر طرفداران انگشت‌شماری دارد که از آن پشتیبانی می‌کنند و تلاش می‌کنند آن را احیا کنند. متاسفانه، ستون‌هایی که زیربنای این سیستم را تشکیل می‌داد یکی پس از دیگری در حال نابود شدن است