بیت کوین چیست؟

 بیت کوین یکی از معروف ‌ترین ارزهای مجازی است که این روزها در دنیا غوغایی به پا کرده است. شاید شما هم نام بیت کوین به گوش‌ تان خورده باشد اما دقیقا نمی‌ دانید که وقتی از آن صحبت می ‌شود، منظور چیست. بیت کوین هم مثل هر چیز دیگری در این دنیا، بی ‌عیب و نقص نیست اما نوآوری انقلابی آن باعث شده است که با وجود تمام مشکلات به راه خود ادامه دهد.

بیت کوین دقیقا چیست؟

درخصوص ارز دیجیتال بیت کوین نوعی از این ارزهای دیجیتالی می باشد که با رسیدن قیمتش به ۱۳ هزار دلار در اوایل سال ۲۰۱۸، به شهرت و شکوفایی زیادی رسید. بیت کوین، ترکیبی بود از خلاقیت، پشت سر گذاشتن موانع قانونی و کنار زدن واسطه‌ها در امور مالی و بانکی مختلف که تراکنش‌های مالی را در سطحی بین‌المللی مقدور می‌ساخت. به همین خاطر در مدت کوتاه ظهورش توانست توجه زیادی را به سمت خود جلب کند.

بعد از bitcoin، رمزارزها بسیاری پا به دنیا گذاشتند که ویژگی‌ هایی مشابه بیت کوین داشتند و دارند. کریپتوکارنسی‌ها یا رمزارزها دارای ویژگی‌ها و ظرفیت‌های فوق‌العاده‌ای هستند و از همین روست که با گذشت حدود تنها ۱۰ سال از روی کار آمدن در بازار، شهرت زیادی پیدا کرده‌ اند.

بیت کوین چیست

سازنده بیت ‌کوین چه کسی است ؟

بیت کوین اولین پیاده سازی یک مفهوم به نام "ارز سری" است که اولین بار در سال 1998 توسط وِی دای در فهرست ایمیل سایفرپانک ها، توصیف شده بود و بیان میکرد که این مفهوم، نوع جدیدی از پول است که برای کنترل تولید و تراکنشهای روی آن، به جای یک مرجع مرکزی، از رمزنگاری استفاده شده است. مشخصات اولین بیت کوین و اثبات مفهوم در سال 2009 توسط ساتوشی ناکاموتو در یک فهرست ایمیل رمزنگاری شده منتشر گردید.

چه کسی بیت کوین را کنترل می‌کند؟

بیت کوین بر خلاف پول‌ های امروزی که عرضه و توزیع آن‌ ها در اختیار دولت‌هاست، در کنترل هیچ فرد، گروه و یا سازمان خاصی نیست. افرادی که وارد شبکه این ارز دیجیتال می‌شوند، باید قوانین مربوط به شبکه را بپذیرند. این قوانین به صورت کدهای برنامه‌نویسی‌ است که در اینترنت توسط همه قابل مشاهده است.

مزایای بیت کوین :

  • کلاهبرداری‌‌ های حوزه پرداخت در آن وجود ندارد
  • تراکنش‌ های بین‌ المللی
  • ریسک سرقت هویت در آن وجود ندارد
  • تبادل مستقیم و بدون واسطه

معایب بیت کوین :

  • نوسانات بالای قیمت
  •  حملات سایبری
  •  برگشت ناپذیری تراکنش ‌ها